Onemocnění srdce a cév postihují stále častěji lidi středního věku. Na vině je nezdravý životní styl – nedostatek pohybu, nevhodně složená strava, stres a u mladších lidí především kouření. Mezi rizikové faktory pak patří vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a genetika.
Přesto nejvýznamnějším rizikovým faktorem zůstává věk. Avšak stále častěji se k nám do ordinací dostávají lidé mladšího věku, se kterými jsme se dříve tak často nepotkávali. Už dávno neplatí, že by se riziko akutního infarktu myokardu týkalo jen lidí starších šedesáti let. Právě naopak, onemocnět mohou i lidé krátce po čtyřicítce.
Typickým pacientem je muž ve středním věku, který je pod neustálým tlakem, žije ve stresu a nemá čas na to, aby se staral o své zdraví. Infarkt myokardu se samozřejmě nevyhýbá ani ženám, které jsou nejohroženější právě v období po menopauze, kdy jejich organismus přestanou ochraňovat hormony.
Při srdečním infarktu dochází k poškození srdečního svalu. Děje se tak v důsledku nedostatečného zásobení kyslíkem, protože přívodná céva je kriticky zúžená nebo zcela uzavřená. Pokud se pacientovi nedostane včas pomoci, může zemřít.
Proto je nutné, aby se mu dostalo co nejrychleji specializované péče. Náhle uzavřená tepna se musí uvolnit do šesti až dvanácti hodin. Zprůchodnění infarktové tepny v tomto časovém intervalu snižuje riziko komplikací srdečního infarktu a dává naději na minimalizaci následků srdečního infarktu.