Domů > Aktuality > Užitečné rady pro zdravé srdce
30.12.2022

Užitečné rady pro zdravé srdce

Srdce je jeden z  nejdůležitějších orgánů našeho těla. Jenže s věkem se laicky řečeno opotřebuje. Téměř polovinu všech úmrtí v Evropě mají na svědomí právě kardiovaskulární choroby. Neuvěřitelný fakt, který dokonce odsunul rakovinu až na druhou příčku nejčastějších příčin úmrtí.

Pokud máte rádi středomořskou stravu, pak vaše srdce určitě jásá. U ní je totiž dobře známo, že snižuje rizika srdečních chorob, diabetu, předchází riziku vysokého krevního tlaku, obezitě a v některých případech se ukázalo, že i Alzheimerově chorobě. A to vše díky nízkému obsahu nasycených tuků, cholesterolu a soli, které mohou mít na svědomí zmíněný vysoký krevní tlak. Právě tomu se totiž říká tichý zabiják.

Normální je nekouřit

Negativní dopad (nejen) na vaše srdce může mít i mezi lidmi masově rozšířený zlozvyk – kouření. Přestože není úplně jednoduché se cigaret vzdát, život bez nich člověku výrazně a pozitivně změní život.

Tabákový kouř obsahuje velké množství jedů, které mohou poškodit srdce a cévy. Nikotin zrychluje srdeční puls, čímž se zvyšuje krevní tlak. Kouření srdce oslabuje také tím, že se musí daleko více namáhat a méně se okysličuje. Dále pak může způsobit závažnou rakovinu plic a mnoho dalších onemocnění.

Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/316480-uzitecne-rady-pro-zdrave-srdce.html