Echokardiografie

Echokardiografie (ECHO) je základní a jedno z nejrozšířenějších vyšetření srdce. Jde o neinvazivní a nebolestivou metodu, která pro pacienta není ani příliš nepříjemná a lékaři poskytuje okamžité informace o srdci a jeho stavu.

Co je echokardiografické vyšetřenía k čemu se používá?

Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření srdce, během kterého si lékař prostřednictvím ultrazvukové sondy prohlédne jednotlivé oddíly srdce a srdeční chlopně. Na základě tohoto vyšetření lékař zjistí velikost jednotlivých srdečních oddílů, stav a funkčnost srdečních chlopní, tloušťku srdeční stěny i pohyblivost srdce.

Výsledky vyšetření lékař vidí okamžitě na monitoru, a může tak diagnostikovat například nedomykavost chlopní, zvětšení srdce nebo některých oddílů, zúžení velkých cév a další případná onemocnění. Může zkontrolovat i stav srdce po infarktu.

Jak vyšetření probíhá?

Při echokardiografickém vyšetření pacient leží na vyšetřovacím lůžku, obvykle na levém boku, nebo na zádech. Lékař vyšetření provádí pomocí ultrazvukové sondy, kterou přikládá na hrudník. Vyšetření trvá obvykle 15 minut (někdy déle) a jedinou nepříjemností může být mírný tlak sondy. Echokardiografické vyšetření není rizikové a nezatěžuje organismus.

Jak se na echokardiografie připravit?

Na echokardiografické vyšetření se pacient nemusí připravovat.